К основному контенту

Українські подкасти

    В перший місяць війни я відмовився від багатьох російських ресурсів, в тому числі і від улюблених подкастів та лекцій присвячених мистецтву, музиці, літературі та історії. З часом, коли життя більш-менш нормалізувалося, наскільки це можливо в воєнний час, я почав шукати альтернативні подкасти в україномовному середовищі. 

Шева, Леся і Франко

    Подкаст про українських класиків. Для тих, хто прогулював укрліт, але хоче знати, чим наші круті (c).

    Насправді мені дуже сподобалась обкладинка, тому це був перший україномовний подкаст, на який я підписався.

    Автори та ведучі подкасту Дарина Романська та Андрій Богданович не є літературознавцями. Вони представники двох поколінь звичайних, русифікованих українців, які вчили українську літературу в школі та зараз відкривають її знову. Тому вони багато говорять о штампах та стереотипах, які залишилися в наших головах зі шкільної програми й пробують свіжим поглядом придивитися до постатей та творчості українських класиків.

    Почали вони минулого року дуже цікаво і послідовно, але в цьому році, поки що, вийшло лише 4 епізоди.

Тривалість епізоду: ~40 хвилин.

Найкращий випуск:
 Марко Вовчок  не мужик, а інтелектуальна, емансипована серцеїдка.

Книгосховище

    Чи є місце для читання під час війни? На які книги варто звернути увагу зараз, а про які краще забути назавжди? Як змінюється сучасна українська література під впливом війни? (c)

    Ці та інші питання українська поетеса Олена Гусейнова обговорює з відомими письменниками, видавцями, критиками, літературознавцями та іншими гостями подкасту.

    Ще один подкаст, який стартував минулого року, вже після початку війни. Змістовні та цікаві бесіди про літературу в Україні у воєнні часи. Зазвичай в кожному епізоді гість подкасту рекомендує 3 книги за означеною темою.

    Чудова україномовна альтернатива "Книжному базару".

Тривалість епізоду: 15-20 хвилин.

Найкращий випуск: Міф про булгаківський Київ.

Ранкова доза

    Час від часу ви зможете починати день не з нудних соцмереж і страшних новин, а з маленької ранкової дози краси (с). 

    Журналіст "Української правди" та автор подкасту Роман Романюк читає рекомендовані літературні уривки.

    Це старий подкаст, який перезапустили цього року. Поки що, я прослухав тільки нові випуски, присвячені українським містам. І хоч я важко сприймаю аудіокниги, мені сподобалося — це чудовий засіб швидко знайти щось нове для майбутнього читання.

Тривалість епізоду30-40 хвилин.

Найкращий випуск"Ранкова доза" зміни епох. Катеринослав-Дніпро В.Домонтовича.

Культурний трибунал

    Подкаст про великі українські імена культури, мистецтва, науки, про колекції світового рівня, які російська імперія впродовж століть привласнювала собі (с). 

    Досить нетиповий подкаст, а щось схоже на радіо постановки з мого дитинства. Короткі, але дуже змістовні та яскраві історії, загорнуті в детективну обкладинку.

    На жаль, лише пʼять епізодів.  

Тривалість епізоду: 15-20 хвилин.

Найкращий випускСправа №4. Чаша Ханенків.

Український культ

    Ми прагнемо зруйнувати міф про провінційність української культури (с).

    Десять випусків присвячених видатним діячам української культури, серед яких є хрестоматійні постаті першого ряду (Франко, Кобилянська), маловідомі генії (Домонтович, Пінзель) та митці, яких привласнила собі російська культура (Малевич, Муратова).

    Цей подкаст, потребує більше інтелектуальної напруги та бекграунду, чим інші подкасти з цього списку. Доволі глибокі, аналітичні бесіди з кваліфікованими літературознавцями, філософами та мистецтвознавцями.

Тривалість епізоду: ~1 година

Найкращий випуск: Пінзель: таємничий геній, майстер форми та експресії.

Сноби

    Тож ми повертаємось. У нових випусках будемо розповідати про українських художників, яких підло привласнила собі росія (с).

    А цей подкаст став україномовним після початку війни. В першому сезоні, ведучі обговорювали творчість всесвітньовідомих майстрів живопису російською мовою. 

    Я слухав лише другий сезон  "Викрадені митці". І мені сподобалися випуски про тих митців, яких я практично не знав (Приймаченко, Кричевський), або вважав невіддільною частиною російської культури (Бурлюк, Серебрякова).

    Рівень бесіди доволі поверховий, сфокусований на біографії творців. Мені не вистачило мистецтвознавчої глибини, якогось аналізу і контексту. 

Тривалість епізоду: 30-60 хвилин.

Найкращий випуск: Давид Бурлюк/викрадені митці.

Музика з історіями з Ярославом Грицаком

    
Що рятує людей у часи турбулентності? Великі книжки і добра музика (с).

    А цей подкаст за ідеєю схожий на "Аеростат". Відомий український історик ставить улюблену музику та супроводжує її цікавими розповідями. 

    Грицак, як і БГ, закоханий в музику 60-70-х років, але є досить чутлива різниця в формуванні музикальних пристрастей. В плейлістах цього подкасту доволі багато європейської музики, яку грало польське радіо в роки юності автора. Так, інколи зʼявляються досить яскраві композиції Сержа Генсбура або Марилі Родович, але здебільшого вся ця європейська музика 70-х зараз звучить доволі комічно.

    Є проблеми з форматом деякі епізоди тривають по півтори години, але в цілому дуже симпатичний, позитивний музичний подкаст. 

    Після початку війни, Грицак змінив концепцію подкасту, але я ще не чув ці нові епізоди.

Тривалість епізоду: 1-2 години.

Найкращий випуск: #5 Справді класичний рок: класика у рок-н-ролі. The Beatles, The Doors, Led Zeppelin

Локальна історія

    
Те, що не потрапило до шкільних підручників чи університетських курсів. Від палеоліту до сучасності (с).

    Цей подкаст насправді включає декілька історичних подкастів: "Без брому", "Магія, ікла та шерсть", "Битва за південь", "Наші люди" та інші. Тому епізодів багато і можна знайти цікавий матеріал присвячений різним історичним епохам та явищам. 

    На жаль не усі науковці можуть цікаво розповісти про свої знахідки та дослідження. Тому деякі випуски досить нудні. 

Тривалість епізоду: 20-90 хвилин.

Найкращий випуск: Роль Чорного моря в українській історії | Віталій Портников у подкасті Битва за Південь

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Смех на кладбище

  Приблизительно к началу весны означенного года болезнь начала проявлять свое плачевное действие страшным и чудным образом. Джованни Боккаччо, "Декамерон" Он мастерски об аде говорит! Ступай, старик! ступай своей дорогой! А.С.Пушкин, "Пир во время чумы"   По-моему, сегодня хороший день, чтобы посмеяться над собственными страхами.

Запах мертвых цветов

Бедные мои цветочки совсем завяли! — сказала маленькая Ида. — Вчера вечером они были такие красивые, а теперь совсем повесили головки! Отчего это? Х.К.Андерсен, "Цветы маленькой Иды"   В этот день нас причащали запаху мертвых цветов. Мы клеили на картон бумажные тюльпаны, тащили в школу ветки чахлых мимоз, а наши бабушки сдували пыль с пластмассовых гвоздик.   Канун 8 марта 1989 года, мне 9 лет. Классная построила нас в две шеренги. По команде, я выхожу из строя, торжественно подхожу к стоящей напротив девочке и на вытянутых руках вручаю принесенный из дому подарок.   Я совсем не помню ту девочку, но помню книжку, которую ей подарил – грустные сказки о старом уличном фонаре, стойком оловянном солдатике и мертвых цветах маленькой Иды.

Музыкальные альбомы 2018

  В праздничные январские дни, когда заново учишься улыбаться и верить в чудеса, очень хочется дарить подарки и делиться радостью. Поделюсь и я тем, что радовало мое сердце в минувшем году и расскажу о нескольких музыкальных альбомах 2018 года.   Полгода назад я перешел на iTunes и до сих пор не могу привыкнуть к новым возможностям, иногда надолго "залипая" в списках музыкальных новинок и разнообразных плейлистов: хочешь послушать ремейки песен Дилана? или музыку повлиявшую на The Beatles ? или сборник лучших рождественских песен? или рок-хиты 68-го года? или музыкантов вдохновленных творчеством The Chieftains ?   Тем не менее, с новой музыкой, я, по-большей части, знакомлюсь в старом добром формате музыкальных альбомов.